قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
محله ها » نقش سرای محله در افزایش حس تعلق محلی

محله منحصر به محتوای جمعیتی ، پوسته ، واندام فیزیکی نیست ، محله درواقع دستگاه خودکار فرهنگ سازی است که در آن گاها ایستایی دیده نمی شود.

جامعه شهری را می توان دراین خلاصه نمود که قدرت را به شکل ، انرژی را به فرهنگ ، ماده بی جان را به نمادهای زنده هنری وتولیدمثل بیولوژیکی را به خلاقیت اجتماعی تبدیل کند.

به راستی آنچه به محله روح وآنرا خاطره انگیز می نماید ،رفتار  و اشکال هندسی ساختمانها را  در ذهن انسان به یادگار می گذارد ودرون شهر احساس آدمی را برمی انگیزد وحس تعلق محلی به وجود می آورد چیست؟

در دوران گذشته به جهت جایگاه ویژه ، ارزش انسان دوستی واحترام به همسایه وحساسیت نسبت به محله ، محله های شهری دارای هویت اجتماعی ومکانی  خاص خود بودند وحس تعلق به آن فراگیر بود .درحال حاضر با تغییر ارزش ها ،ساختار محلات دگرگون شد، اگر محله را از بسته طبیعی خود جداکنیم چیزی جز تولید فرهنگی در ذهن باقی نمی ماند از این رو سرای محله فضای اجتماعی مناسب برای تقویت وتوسعه امور فرهنگی اجتماعی برای افرادی است  که به این خدمات نیازمندهستندتا با رویکرد نوین از الگوی زندگی بهره مند شوند. امروزه سراهای محله یکی از کانون های مهم شکل گیری هویت فرهنگی وتعلق به مکان هستند.در محلاتی که پاتوق محلی وفضای سبز ندارد،سرای محله آن تبدیل شده به فضایی برای گذران اوقات فراقت اهالی محله.  وجود سرای محله به مردم این امکان را می دهد که خود را دریک محدوده کاملا مقید احساس کرده وتعلق خاطر زیادی نسبت به آن پیدا نمایند.سرای محله می تواند به محله هویت داده واین امر عامل مهم درهماهنگی فرد ومحیط وبهره برداری ورضایت شهروندان وتداوم حضور درآن باشد،

باتوجه به اشاره شهردارتهران  براین نکته که  هیچ خیانتی بالاتر از ناامیدکردن مردم نیست و مدیران شهری می بایست  به آینده  امیدوار ودر ازبین بردن نا امیدی وافزایش  امیدواری دربین مردم همت گمارند، امید است مدیران شهری واجتماعی  ضمن توجه به این مهم از این مجموعه وظرفیت  مردمی آن  حمایت  وبه آن اعتماد  کنند وامور وحل مسائل ومشکلات را به  مردم واگذار نمایند ودر اجرای برنامه ریزی از پایین به بالا توجه ویژه داشته  ومحله های محروم را حمایت نمایند. (حسین کاهه /کارشناس ارشد مدیریت برنامه ریزی شهری)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری محله من | پایگاه خبری اطلاع رسانی محله من اخبار فرهنگی هنری اجتماعی ورزشی اقتصادی محیط زیست